Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında Nevmekân Sahil’de gerçekleştirilen “Dünden Bugüne Cumhuriyet” konulu söyleşi ile Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı ağırladı.

İstanbul Nevmekân Sahil’de Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katıldığı programda, saatler öncesinden gelen yüzlerce kişi salona sığmayınca dışarıda kalan kalabalık söyleşiyi dev led ekranın kurulduğu bahçede izledi. Üsküdarlıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte yakın tarihe ve cumhuriyetin kuruluşuna ilişkin bilgiler veren İlber Ortaylı, İstanbul’un, Trakya’nın ve Batı Anadolu’nun güvenliğinin Yunan ordusuna teslim edilmesini öngören projenin başarısız sonuçlandığını ifade etti.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Birinci Dünya Savaşı sırasında görev yapmış Fransız General Franchet d’Esperey’in Türk ordusuna saygısı olan biri olduğunu ve bu projeye karşı çıktığını söyledi. Lozan anlaşmasıyla Hatay ve KKTC hariç bugünkü Türkiye’nin sınırlarının tespit edildiğini anlatan İlber Ortaylı, “Bu tespitin üzerine Cumhuriyet kurulmuştur. Cumhuriyet niye kuruldu bu son derece muammadır. Mustafa Kemal’in eğer başından ilişkileri saltanat makamıyla hayırhah olsa muhtemelen yine meşrutiyet devam ederdi. Çünkü TBMM adeta yetkili bir meşruti meclis gibi işliyordu” değerlendirmesini yaptı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, söyleşinin ardından İlber Ortaylı’ya Üsküdar’ı temsil eden el yapımı “katip” ve “katibe” kitre bebek hediye etti.

admin tarafından yayınlandı

Araştırmacı-Editör. Mesleğe yerel bir gazetede muhabir olarak başlayıp, şuan İstanbul'un en büyük internet haber sitesi olan, istanbulhabercisi.com'da gönüllü editörlük yapmaktadır. Mail: istanbulhabercisi34@gmail.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir