Esenyurt Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi’nin açtığı engelsiz sanat atölyesinde, engelli öğrenciler kazandıkları becerilerle hayata tutunuyor.

Esenyurt Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesindeki Engelliler Koordinasyon Merkezi, ilçede yaşayan engelli vatandaşların sosyal hayata kazandırılmasında önemli rol oynuyor. Merkezin açtığı engelsiz sanat atölyesinde, engelli öğrenciler hem sosyalleşiyor hem de el becerileri kazanıyor. Esenyurt Kültür Merkezi içerisinde bulunan kursta ilçedeki engelli öğrencilere yönelik, ahşap boyama, takı tasarımı, ebru sanatı, mum sanatı, keçe, dekoratif ürünler gibi çeşitli çalışmalar yapılıyor. Üretilen el emeği ürünler açılan sergilerle satışa sunularak, elde edilen gelirle engelli öğrencilerin ihtiyaçları karşılanıyor.

Engelsiz sanat atölyesinin engelli öğrencilerin sosyalleşmesi ve çeşitli el becerileri kazanmaları için önemli olduğunu vurgulayan Engelliler Koordinasyon Merkezi sorumlusu Çiğdem Lazkan, “Bu kurstan çocukların sosyalleşmesi ve topluma kazandırılması anlamında verim aldık. Çünkü çoğu çocuğumuz fazlasıyla asosyal, bu durumu üzerlerinden atabilmeleri içinde burası onlara iyi geliyor. Hem arkadaş ediniyorlar, hem el becerilerini geliştiriyorlar, aynı zamanda hocalarımızla güzel çalışmalar yapıyorlar ve yapmış oldukları ürünleri gördüklerinde mutlu oluyorlar” dedi. İmkanları genişleterek daha iyi kurslarda daha büyük kitlelere hitap etmek istediklerini söyleyen Çiğdem Lazkan, “Biz çocuklarımızın sesini duyurarak, yaptıkları ürünleri daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyoruz. Engellilerin aslında ilgilenildiği zaman güzel şeyler yapabildiklerini duyurmak istiyoruz. Toplumda ne yazık ki engelli çocuklarımız dışlanabiliyorlar. Çocuklarımızı insana, topluma kazandırmak adına onlara destek olmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızda Esenyurt Kültür Merkezi içerisinde bulunan sergi alanımızı ziyaret ederek beğendikleri ürünleri alıp, öğrencilerimizin gelişimlerine destek olabilirler. Verilecek destekle, engelli öğrenciler daha güzel işler yapacaktır” diye konuştu.

admin tarafından yayınlandı

Araştırmacı-Editör. Mesleğe yerel bir gazetede muhabir olarak başlayıp, şuan İstanbul'un en büyük internet haber sitesi olan, istanbulhabercisi.com'da gönüllü editörlük yapmaktadır. Mail: istanbulhabercisi34@gmail.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir